Information

Turkish Ardu Group

Bizde bilgilerimizi burada paylaşalım arkadaşlar

Members: 31
Latest Activity: Oct 29, 2017

Discussion Forum

Arduplane

Started by x-air71. Last reply by x-air71 Jun 5, 2016. 2 Replies

Merhaba,az turkce konusuyorum..;) ama Istanbul'da oturuyorum ...I'm flying with arduplane, anyone with same passion in istanbul??see here:…Continue

simülatör

Started by ismail karpuz Apr 29, 2015. 0 Replies

apm ile quadcopter tasarlamıstım onume cıkan tum sorunları halletım fakat ucuramıyorum(kontrolu saglıyorumuyorum) bunun ıcın bır sımulator varmı ınternette sımdıden  tesekkulerContinue

Quadcopter

Started by Umut TEKİN Apr 20, 2015. 0 Replies

Merhaba öncelikle herkese.Elimde 3DR'ın Quadcopter X modeli var. Montajı manualde verilen yönergelere uygun şekilde yaptım. Missionplanner üzerinden Apm 2.6'ya yazılımını yükledik. Fakat bazen…Continue

GPS FİX EDDEMİYORUM

Started by ismail karpuz. Last reply by ismail karpuz Apr 17, 2015. 1 Reply

Abilerim stabilize modda gps 'i bir türlü fix edemiyorum hüseyin abi hdop degerinin 2'nin altında olması gerektigini soyledı fakat benimki 100 gözüküyor bunu nasıl azaltabilirim?Continue

Comment Wall

Comment

You need to be a member of Turkish Ardu Group to add comments!

Comment by iTech on August 4, 2016 at 1:57pm

Ahmet Serdar Bey, Bende var (sıfır) gimbal ihtiyacınız var mı ? Yoksa sadece solo mu arıyorsunuz ?

Comment by Ahmet Serdar Aytaç on August 4, 2016 at 1:19pm

Merhabalar, Türkiye'de 3Dr solo quadrocopter arıyorum nerede bulabilirim, yardımcı olursanız sevinirim. 

Comment by hüseyin yıldız on November 12, 2015 at 3:30am
Kullandığınız gps compass modülü ve compass oryantasyon ayarını soylermisnjiz . Foto ile paylasirsaniz sorunu çözebiliriz. Muhtemel compass oryantasnu roll 180 degree olarak değiştirebilirseniz sorun duzelebilir. Compass oryantasyonu dogru oldugunu pixhawk bilgisayara bağlı olduğunda, sağa sola söndürün, compass yönü haritada sizin dondurdugunuz yön ile aynı olmali.
Comment by C C on November 12, 2015 at 2:52am

Merhaba, toplama yaptığım Pixhawklı bir dronum var. Herşeyi normal çalışıyor görünüyor. Defalarca da kontrollerini yaptım, firmware sildim yükledim, kalibrasyonlarını yaptım, pervane dönüş yönleri doğru vs. Ama bir türlü dengeli bir kalkış ve tabi uçuş sağlayamadım. Kalkışta araç birden bir yöne doğru yan yatıyor. Bu konuda bana buradan ama daha iyisi bizzat yardım etmeye gönüllü birisi olabilir mi? İstanbul Ataşehirde oturuyorum ama gereken adrese de gelirim.Untitled.png

Comment by emre ayvaz on April 20, 2013 at 2:32pm

Bilgiler için çok teşekkürler. Şu durumda en risksiz olanı voltaj sensörünü APM 2.0 daki gibi bağlamak görünüyor. Bağlantıyı haftay ayapmaya düşünüyorum ama bilgim biraz kısıtlı. O bakımdan haftaya başınızı ağrıtabilirim.

Yardımlarınız için teşekkürler, İyi akşamlar.

Comment by iTech on April 20, 2013 at 11:54am

Merhaba,

Bildiğimiz gibi APM'ler open source donanımlar ve ArduFlayer'da aynı donanımın çinliler tarafından kopyalanmış hali bu bağlamda önerdiğim sensor direk uyumlu çalışacaktır. Sizinde söylemiş olduğunuz gibi kargo ile 40 -50 sadece bu sensor'a vermek gerçekten pahallı.

APM'e güç vermek için bu sensor şart değil. BEC ile input relay'den de güç verebilirsin fakat dikkatli olmak lazım aynı yönde iki güç girişi ( örnedğin bec ile USB portun aynı anda takılması) cihazı yakabilir.

O linkteki APM 2 için bağlantı yönergeleri APM2.5 içinde bire bir aynıdır. Aynı şekilde bağlayabilirsiniz. 

İyi akşamlar

Aytek.

Comment by emre ayvaz on April 20, 2013 at 11:41am

Merhaba Aytek bey,

O dökümana baktım fakat sensörüm apm2.0 da kullanılanın aynı olmasına rağmen kart üzerinde APM2.5 da gösterilen konnektör var. O bakımdan kafam karıştı.

Henüz bir bağlantı yapmadım daha. Ama kullandığım ekipmanın(arduflyer2.5 ve voltaj sensörü) linkini daha önce göndermiştim.

Linkini gönderdiğiniz sensör iyi gözüküyor ama benim aldığım iki üründe arduflyer. O bakımdan test etmişlerdir diye umuyorum birde tekrar bi 40-50 dolar(kargo dahil) ödemek istemiyorum. Ama mutlaka kullan derseniz alırım.

Bunlara ek olarak bir tavsiyeniz varsa çok sevinirim. Bu kartı heliye takıp en kısa zamanda uçurmak istiyorum :)

Comment by iTech on April 20, 2013 at 11:33am

Merhaba Emre,

Tahmin ediyorum ki 

https://code.google.com/p/ardupilot-mega/wiki/Voltage atlında apm 2 kartı için bağlantı yönergesi senin ihtiyaçlarını giderecektir. 

Yalnız bu sensor board'a power sağlamaz bu sensor size volt. bilgisi çekilen akım durumunu gösterir.Yaptığın bağlantı şematiklerini atabilirsen daha detaylı bakabilirim.

Ayrıca bu durumda APM tek kaynaktan beslediğin için az ihtimal ile 700'un servoları çok fazla güç çekeceği için APM havada reset atabilir. Ben RCTimer sensor'u yerine, aşağıdaki power modul'u kullanmanı oneririm. 

http://store.diydrones.com/APM_Power_Module_p/br-apmpwr.htm

Aytek.

Comment by emre ayvaz on April 20, 2013 at 9:08am

Teşekkürler Aytek Bey, Bende T-rex 700 le kullanmaya çalışıyorum Arduflyer kartımı.

Bu kartı iyi tanıyanlara bir sorum olacak. Arduflyer mega kit ile beraber birde voltage sensörü aldım. Bu sensör anladığım kadarıyla kartın helikoptere sağlayacağı gücü ve kendi ihtiyacı için gereken gücü sağlıyor. Fakat sensörün karta bağlanması için gelen kablo konnektörleri uymuyor.

Bu voltage sensörünü Arduflyer'a nasıl bağlayacağım bilmiyorum. Aldığım kart ve sönsör linki aşağıda.
Kart: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=...
Sensor: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=...

Bilen varsa çok sevinirim. İyi günler.

Comment by iTech on February 23, 2013 at 1:00am

Merhaba,

Bende Antalya da APM ile yazılım geliştirme ve uygulama amacı ile hobi olarak uğraşıyorum,

Deneyimlerimi paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

 

Aytek

 

Members (31)

 
 
 

© 2020   Created by Chris Anderson.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service